Bea Wood wins English Schools’ 1,500m title

bea's flag mar 18.jpeg City of Salisbury’s Bea Wood is national 1,500m number one in her age group following an outstanding run in the English Schools’ athletics championships at Alexander Stadium in Birmingham.

After cruising through the junior heats, she was briefly challenged for the lead early in the final but then put tactics aside and sped to a decisive win in a rapid 4min 28.11sec, well clear of Maisie Collis of Surrey (4.32) and Cheshire’s Holly Weedall (4.35).

At the same event, Georgia Clarke did well to take eighth place in the junior girls’ shot with 10.72m and Theo Cochrane cleared a personal best 1.75m for 12th in the junior high jump.

The club’s seniors proved similarly unstoppable in their Southern League match at Swindon, clinching a remarkable fourth win in four fixtures to stay ahead of Brighton and Hove AC and Team Dorset at the top of division three.

Sarah Brett

They started with two wins in the women’s 400m hurdles by Sarah Brett and Tasha Mundell, Sarah going on to win the 400m flat too in a new pb of 61.5sec.

Tasha then won the 5,000m and the steeplechase where she was joined by Emma Clarke who took the B string.

New girl Charlene Matthews won the javelin and Ellie Yarwood won the shot.

The Salisbury club’s men excelled in the field winning both strings of the long and triple jumps and in both cases Richard Holt was just 1cm behind Dan Brown’s 6.06m and 12.48m.

Jack Paget won the shot, discus and hammer, with Eion Brown taking the discus and shot B string and Darren Clissold the B string hammer.

The promotion-deciding final fixture is away to Brighton on August 18th.

jr

Alex takes steeplechase club record in Edinburgh invitational

Alex Mundell
Alex Mundell – courtesy of Michael Berkeley -https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1999320413442708.1073741874.1352241858150570&type=1&l=2f445c3fe4

Competing in an invitational 2000m steeplechase in Edinburgh, City of Salisbury’s Alex Mundell made her mark on the Scottish capital when she sliced a huge 48 seconds of her previous best at the distance.

For good measure, her time of 7min 30sec also broke the club record.

Under a blazing sun in Bournemouth at the last of this year’s Wessex Young Athletes’ matches, the Salisbury junior squad also produced a batch of great results.

Livvy Hewlett won the shot put with 7.82m and cleared 1.4m in the high jump, while Will Barnard’s 33.11m in the javelin continued his good form.

Luke Reeve and Charles Atkins won their javelin events with 30.01m and 28.89m respectively, their success being matched by Niamh Carey’s 28.71m and Abbey Littlejohn taking the honours. Abbey also won the 80m hurdles with Sarah Brett, both girls clocking 12.5sec in a neck and neck finish that showed their competitive spirit all the way to the line.

Josh Dyer continues to improve with 11.6sec for the 100m and 24.0sec for the 200m, while Greg Herring (2:05.7sec) and Henry Dix (2:19.0) made easy work of the 800m.

Jack Kelly won the shot put with a throw of 11.04m.

The stand-out performer in the multi-event ‘quad kids’ match was Katlin Miller who again posted a notable win.

jr

Young athletes beat the heat at Basingstoke

A team of City of Salisbury’s bright prospects for the future gave a good account of themselves in the Wessex Young Athletes fixture at Basingstoke despite the weekend’s heatwave.

Personal best performances were the prize for Lola Darch in the 200m, Emily Glover in the 800m, Lottie Fotheringham in the high jump, Amelia Watling in the long jump, and Tina Nhamoinesu in the 100m.

William Fotheringham broke the age group club record for the javelin, Lucy Wilkinson won her category in the javelin too and Molly Hole leapt to a season’s best in the high jump.

Their success was all the more remarkable given that the club’s access to the running track at Five Rivers is less this season than previously.

jr

Promotion double for Salisbury runners

City of Salisbury clinched promotions in the Hampshire road race league for both men’s and women’s teams after turning out in record numbers at the Lordshill 10k decider, and their track squad pulled off a big win in a Southern Athletics fixture at Swindon.

On the road, Stuart Holloway took third spot with a cracking 33min 42sec run on a hot day that blunted speed. Shaun Brown 34.46 was fifth and with Eddie O’Gorman’s 35.14 and Rob Drag’s 36.20 it’s into the top division they go next season. Holloway came third in the individual rankings for the season.

Richard Davidson led the B team with a 37.50pb, supported by Jonathan Croom 38.43, Peter Callanan 39.39pb and Mike White 40.57 for fifth place overall.

Sian Thomas was fastest of the ladies with 38.55, with Ruth Thom 40.28 and Joanne Bailey 45.34 placing the A trio in the top half of their table.

For the ladies’ B team, Ali Holloway 51.54, Linda Robson 52.41 and Rebecca Lockwood 53.22 made sure of promotion to B division one.

Among other fine performances Joe Cornwall clipped more than four minutes off his best with 42.03 and Nick Cooke also improved to 41.13.

Other club finishers were: John Duffy 41.25, Angus Paton 41.59, Richard Larcombe 43.39, Steve Mitchell 47.33, Nick Willetts 47.45, Matt Dyer 47.51, Barry Vincent 48.20, Jon Kershaw 48.31, Paul Slaughter 50.46, Mel Murphy 53.14, Colin Warrington 53.17, Andy Webb 53.18, Mel Holloway 55.10, Jane Whiteley 57.22, Jackie Hassan 57.38, Elly Mills 58.15, Liz Roberts 58.16, Lisa Milner 58.17, David Smith 58.22, Fi Thatcher 58.36, Richard Bidmead 59.39, Marie Shone 60.12, Craig Weatherburn 60.48, Denise von Roretz 60.48, Lesley Brown 63.26, Colin Martin 65.43, and Petra Oyston 75.24.

Similar success was earned at the Southern Athletics league match at Swindon where after swapping the lead with rivals Brighton throughout, Salisbury became the division’s only club to have won all three of its matches. It represents a superb performance from all involved and the club’s success was well earned.

Molly Hole won the high jump in 1.65m and Otillie Knight won the javelin.
Sarah Brett was exemplary winning her 400m hurdles in 69.6. Tasha Mundell excelled in the steeplechase for maximum points and big sister Alex did likewise in a host of events.

Eion Brown was a star in the sprints and throws and Dan Brown was a winner in the jumps. Andy Holme clocked a pb in 110m hurdles and won the steeplechase.

Eddie O’Gorman won the B string 5,000m and Ricky Montacute ran a debut 16:12.2 in the A event. Jack Paget broke the club record with 48.57m to win the hammer.

At the endurance level of competition, the midsummer marathon at Giant’s Head in Dorset saw some good performances in the heat too.

Charlotte Boardman took second place in her age category with a great run of 4hours 58min 25sec despite the tough conditions made all the harder by unrelenting sunshine.

Phil Perry was close behind in 4.58.31, then came Chrissy Gorham with a fine 6.03.26 for second place in her age group.

Next came Di Cross with 6.39.57, then Liz Roberts 6.39.58 and Jeanette Hardiman and Kathryn Dreyer finishing together in 7.45.26.

jr

CoSarc runners on the road to Hants league success

The Eastleigh 10k, one of the south region’s most fiercely contested short distance road league races, saw City of Salisbury men’s A team take an outstanding second place behind much bigger rivals Southampton AC.
Shaun Brown led the charge with a 33min 47sec run, and he was followed by Stuart Holloway in 33.56, Aaron Wilson 34.28 and James Hassan with a fine personal best of 35.33 to complete the team.
Another of the day’s pb’s came from Ruth Thom who led the ladies’ A team home with a first-class 39.40, taking third place in her age group. Also third in her group was Sarah Brewster with 45.20, and Heather Hitchins’ pb 48.04 completed the high performance trio.
Rob Drag with 35.51pb set the pace for the men’s B squad, supported by Lee Syrett 37.38, Mike Brewster 38.29 and Jonathan Croom 39.36, and the ladies B team comprised Linda Robson 51.14, Liz Roberts 51.20 and Melanie Simpson 53.01.
Other Salisbury finishers among the field of nearly 3,000 were Peter Callanan 39.44, John Duffy 41.07, Richard Larcombe 42.30, Pete Harris 43.37, Derek Wood 45.13, Phil Perry 45.35, Steve Mitchell 46.01, Nick Willetts 47.06, Barry Vincent 47.22pb, Jon Kershaw 47.44 and Paul Slaughter 49.15.
Then came Di Cross 53.49, Jane Whiteley 53.52, Marie Shone 55.37, Jackie Hassan 55.43, Mel Holloway 55.46, Fi Thatcher 57.21, Denise von Roretz 58.08pb, Jon Greenhalgh 58.11, Lesley Brown 61.02, Jenny Weatherburn 62.37 and Colin Martin 64.14.
Next Sunday sees the club in numbers at the Lordshill, the road race league’s final event of the season that will decide both promotions and individual overall placings.
Joe Cornwall ran an excellent 95min 10sec to win the Race for Men half marathon at Hudson’s Field with his best racing performance to date, Mike White taking a good second in 95.33, Jason Bennett 101.51 and Craig Murphy 109.59.
In the 10k event Marc Hankins was the club’s quickest in 48.21, then came John Chamberlain 50.38, Andy Webb 53.49, Stuart Wood 54.47, Colin Warrington 54.43, Paul Holt 56.38, David Smith 59.18, and Nick and Jackson Cooke both 67.30.